USA Jihozápad – z Texasu do Kalifornie – 26. září–14. října 2018

Naše druhá cesta do Spojených Států nás zavede na místa, spojená s věhlasnými jmény kmenů Seminolů, Apačů, Komančů, Navajo a dalších, spatříme svědky historického osídlování území od jihu Španěly a Mexičany i průkopnická a nostalgická americká sídla, naopak též věhlasný Strip v Las Vegas a lesk Los Angeles, ale především krásu zdejší přírody, chráněné v řadě národních a státních parků, proto také budeme často i chodit.

Den 01 - 26. září (středa)Velmi brzký ranní odlet z Prahy (předpoklad 6,50) do Londýna a po přestupu dále do Dallasu, vše British Airways. Odpolední přílet, pasové a celní odbavení, vyzvednutí aut a přesun do hotelu Baymont Inn na nocleh.

Den 02 Dallas, Muzeum v 6. patře. Z tohoto poschodí bývalého skladu měl vypálit vrah střely na JFK. Památník Johna Fitzgeralda Kennedyho, moderní architektura Philipa Johnsona. Náměstí průkopníků s rozlehlým souborem soch dlouhorohého skotu a honáků, památník bojovníků Konfederace. Přejezd do Fort Worth Stockyards. Živý dlouhorohý skot v ohradách, stáje, bludiště v ohradách, stylové obchůdky, čas na oběd, pak odjezd do San Antonia, hotel Wyndham Riverwalk.

Den 03 Pěší prohlídka města San Antonio. Bohatá historie příjemného města se odráží v četných památkách na španělskou a mexickou minulost. Palác španělského guvernéra, dům rančera Navarra, Tržní náměstí, umělecká čtvrť La Villita, katedrála sv. Fernanda, a především františkánské misie a pevnost Alamo, symbol odporu Texasanů proti diktátorovi Santa Anovi. Nachodíme cca 12 km. Půvabná říční promenáda s parky a hospůdkami.

Den 04 Odjezd na západ k americko-mexické hranici. Seminole Canyon State Park, území, obývané od pradávna. Procházka vápencovou krajinou s polopouštní květenou přes druhou transkontinentální železici kolem kamenných prstenců, starých tisíc let až ke kaňonu Presa, případně až k soutoku řek Seminole a Rio Grande (až 10 km chůze). Langtry s muzeem soudce Roy Beana v replice soudu z jeho doby. Dojezd na ubytování do obce Alpine nebo Terlingua (dosud v řešení).

Den 05 Projížďka národním parkem Big Bend u řeky Rio Grande na hranicích s Mexikem. Zastávky s vyhlídkami na řeku, vycházky podle času, návštěva malého muzea s fosiliemi. Město duchů Terlingua. Fort Davis, Národní historické místo, nejlépe dochovaný příklad pohraniční vojenské pevnosti z indiánských válek druhé poloviny 19. stol. Dojezd do Pine Springs, NP Guadalupe. Několikakilometrová vycházka v horském terénu podle času. Dojezd na nocleh do Carlsbad, hotel Days Inn.

Den 06 Ráno vstup do Carlsbadských jeskyní. Jeden z největších jeskynních systémů na světě, vstup umožněn do Velkého sálu (2 km okruh), nazvaného Grand Canyon se střechou. Sestup dle Vaší volby buď pěšky nebo výtahem. Cesta do NP White Sands (Bílé Písky), rozlehlého prostoru sádrovcových bělostných dun. Projížďka a vycházky podle času. Podle času dojezd do muzea raketové základny White Sands. Dojezd na nocleh do Alamogordo, Quality Inn.

Den 07 Ráno odjezd do Santa Fe. Domov puebelských indiánů, sídlo španělské správy v 17. stol. pohraniční americké město v 19. stol., dnes centrum umění, dobré kuchyně a nákupů. Před městem jedna z největších kancelářských budov na světě z nepálených cihel, v centru starobylé náměstí, palác guvernérů, katedrála Františka z Assisi, kaple Loretto, misie sv. Michala (nejstarší kostel v USA) a řada dalších zajímavostí. Nocleh v centru města, Sage Inn.

Den 08 Cesta do oblasti Taos. Rustikální španělské městečko, 300 let staré tvoří jádro současného města, prohlídka haciendy rodiny Martinez, podobné pevnosti, z počátku 19. stol. Nedaleko odtud nejstarší a nejznámější indiánské pueblo v Novém Mexiku (UNESCO). Vícepatrové stavby z nepálených cihel s žebříky, asi 150 stálých obyvatel. Cestou do nebo z Taos zastávky v rázovitých vesnicích – nabízejí se El Santuario de Chimayo, Cordova, Truchas nebo Las Trampas. Návrat do Santa Fe na nocleh.

Den 09 Odjezd k sídlům skupiny Chaco Culture. Národní park s roztroušenými sídly, na rozdíl od Taso již opuštěnými v různém stavu zachovalosti v kaňonu, procházky až 5 km podle času, cestou nalezneme petroglyfy. Odtud cesta do Canyon de Chelly (kdo z Vás viděl film Mackennovo zlato?) Zde se bude jednak převážně o jízdu s krátkými výstupy, národní park má dvě větve, které podle času projedeme. Dojezd na ubytování do obce Kayenta, Wetherill Inn.

Den 10 Dostáváme se do oblasti těch nejvyhlášenějších národních parků. Monument Valley, bezpočtukrát spatřené ve filmech z Divokého západu. Nadmořská výška je 1500–1800 m.n.m. Projížďka mezi monumentálními skalisky. Gooseneck State Park, pohled na ostrý meandr řeky sv. Jana. Vyhlídka na nedaleké Údolí bohů. Odjezd do národního parku Natural Bridges (Přírodní mosty). Krátké vycházky ke skalním mostům podle času. Dojezd na ubytování do městečka Cortez, Baymont Inn.

Den 11 Mesa Verde, seznámení s kulturou pueblanských indiánů ze 7. - 14. stol. Obydlí v převisech útesů jsou přístupná pouze po žebříku. Podle času a dostupnosti nejméně jeden ze dvou objektů s místním průvodcem – Long House a Balcony House, vždy výstup po žebřících, případně průchod tunelem, až čtyři hodiny času. Národní park Canyonlands, lokalita Needles (jehly), zde pravděpodobně jen krátká procházka. Dojezd na nocleh do města Moab, hotel Super 8.

Den 12 Odjezd do blízkého národního parku Arches. Většinu dne věnujeme popojíždění a pěší turistice po parku, objevování kontrastů barev a tvarů. Přes dva tisíce kamenných oblouků, stovky skalních jehel a obřích viklanů. Volba z řady pěších okruhů od půl kilometru až po 8 km – dle naší odolnosti, chuti a počasí. Odpoledne zajížďka do státního parku Dead Horse Point nad obloukem řeky Colorado, procházky podle zbývajícího času, hlavně vyhlídka vysoko nad řekou. Návrat do Moab na nocleh.

Den 13 Státní park Goblin Valley se vyznačuje pískovcovými skřítky a formacemi, připomínajícími Mars. Další zastávkou je národní park Capitol Reef, kde výrazným rysem je geologická monoklinála, zvaná Vodní kapsa. Cesta podivuhodnou krajinou Utahu přes malebná městečka Hanksville, Torrey, Boulder, Escalante (bude-li čas, zajížďka ke Grand Staircase, nezaručeno a nezahrnuto), podvečerní dojezd do hotelu Ruby’s Inn v blízkosti Bryce Canyon, pozorování noční oblohy.

Den 14 Dva vyhlášené národní parky. Dopoledne Bryce Canyon. Největší soubor skalních věží, zvaných hoodoo na světě, každý pohled je jiný. Opět turistika podle ochoty a počasí až v délce 7 km. Po pauze na oběd přejezd do národního parku Zion. Různobarevné masivní pískovcové útesy, krajina byla kdysi dávno obývaná. Tentokrát pravděpodobně jen zastávky na vyhlídkách. Ubytování v obci Kanab, hotelk Days Inn.

Den 15 Dojezd do sídla Cameron s obchodní stanicí z počátku 20. stol., dnes možnost nákupu suvenýrů kmene Navajo. Poté jižní hrana Velkého kaňonu Colorada. Co jsme nestihli při pozorování ze země, lze odpoledne doplnit letem na kaňonem – fakultativně, letadlem 3800,-Kč, vrtulníkem 4990,-Kč. Podvečerní zastávka v malebném městečku Williams, ležícím na nejlépe zachovalém úseku věhlasné silnice číslo 66. Dojezd do sídla Flagstaff na nocleh, Dayn Inn West Route 66.

Den 16 Ráno výstup na Meteor Crater, nejlépe dochovaný svědek dopadu meteoritu na Zemi před cca 50 tisíci let. Malé sídlo Seligman, rodiště historické silnice 66. Průjezd po nejromantičtějším úseku silnice mezi sídly Seligman a Kingman. Zastávka u hráze Hooverovy přehrady přes 250 m hluboký Černý kaňon. Odpolední dojezd do Las Vegas, orientační projížďka po hlavní třídě, zvané Strip. Hotel Stratosphere leží v centru města, možnost obdivování architektury a hazardu „až do rána bílého.“

Den 17Odjezd do města duchů Calico v Kalifornii. Bývalé hornické městečko s pěti sty malými doly na stříbro žilo pouhých 12 let. Dnes jsou zde dochované stavby z konce 19. stol., možnost nákupu suvenýrů a občerstvení. Národní park Joshua Tree sestává unikátně ze dvou pouštních oblastí, vysoko položené Mojavské a nízko položené Coloradské. Vycházky pouštní krajinou s porosty Yucca brevifolia podle počasí až 8 km. Dojezd na nocleh do oázy v poušti, Palm Springs, Baymont Inn.

Den 18 - 13. října Odjezd do Los Angeles, téměř celý den na prohlídku nejvyhlášenějších míst. Chodník slávy na Hollywood Boulevard, „juknutí“ do luxusní obytné čtvrti Beverly Hills a projížďka po palmami lemované Rodeo Drive. Přímořské sídlo Santa Monica s plážemi. Další místa až podle aktuálního stavu dopravní situace. Podvečerní dojezd na mezinárodní letiště Los Angeles, odbavení a odlet do Londýna v předpokládaném čase 21,35.

Den 19 - 14. října Přestup v Londýně a večerní přílet do Prahy, předpokládaný přílet ve 22,50 hod.

    Cena zájezdu 95.000,-Kč
    Cena zahrnuje:
    • letenku Praha – Dallas a Los Angeles – Praha se všemi poplatky
    • ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní ve vyjmenovaných hotelích nebo hotelích stejné úrovně
    • přepravu po trase zájezdu dvěma minivany s kapacitou 15 osob (v každém max. 10 osob)
    • dva česky hovořící řidiče – průvodce
    • vstupné do všech objektů, uvedených v itineráři tučně (ostatní objekty jsou buď zdarma, nebo se očekává dobrovolný příspěvek)
    Cena výslovně nezahrnuje:
    • další stravu
    • cestovní pojištění a pojištění proti stornu
    • podíl na ceně taxíku při návratu z vycházky po San Antonio
    • spropitné
    Příplatek za jednolůžkový pokoj 25.000,-Kč

    Minimální počet účastníků 14, maximální (nepřekročitelný) 18 osob